Naše reference

Vážení uživatelé programu Helios CLA,

Přinášíme Vám poslední informace před nasazením nových verzí vývozu a tranzitu. Celní správa bude deklarace postaru přijímat do soboty 30.9. 12:00. Pak budou systémy nedostupné až do neděle 1.10. 17:00, kdy je plánováno spuštění nové verze hlavně pro firmy s nepřetržitým provozem, od 2.10. pak pro všechny. Protože se jedná o zásadní změny obou systémů, můžeme po nasazení nových verzí předpokládat počáteční problémy. Doporučuji proto na pondělí 2.října žádné tranzity ani vývozy neplánovat, a pokud ano, jen ty naprosto nezbytné. Aktuální informace celní správy včetně zveřejnění případných problémů a jejich řešení sledujte ZDE.

Novou verzi Heliosu máme téměř hotovou. Nyní již jen testujeme a kontrolujeme. K dispozici Vám bude jako standardní aktualizace v pátek 29.září v odpoledních hodinách. Až bude aktualizace připravená, pošleme Vám detailní informace emailem.

Změny v tranzitu i vývozu jsou velmi rozsáhlé, především z technického hlediska. Jde o komplexní změny všech zpráv, zasílaných i přijímaných. Některé kolonky v deklaracích budou zrušeny, řada nových se tam objeví. Naší snahou je připravit nový systém tak, aby se pro běžného uživatele-deklaranta na 1.pohled změnilo co nejméně. Celou situaci navíc komplikuje existence tzv. přechodného období, během kterého bude velké množství podmínek a pravidel uplatňováno jinak, než po jeho ukončení. Toto přechodné období bude ukončeno až v okamžiku, kdy všechny země EU nasadí nové systémy do provozu. Původně plánovaný termín 1.12.2023 nestihne asi 6 zemí a zatím se neví, kdy vlastně přechodné období skončí. Musíme se tak v podstatě připravit na 2 změny - od 2.10.2023 a pak někdy během příštího roku. Pro nás to znamená programovat 2 různé systémy najednou.

Během přechodného období budeme čelit několika komplikacím. Například v tranzitu nebude možné deklarovat více odesílatelů. Další komplikací může být omezení rozsahu popisu zboží z dnešních 600 na pouhých 280 znaků.

Můžete se ale těšit i na příjemné novinky. Budou zrušena všechna povolení zj.postupu ve vývozu, protože i v obyčejném postupu bude propouštění automatické po vypršení časovače. V případě vývozu do citlivých zemí nebo pokud bude vývozní deklarace sloužit jako žádost o jednorázové povolení RHÚ se ale návštěvě CÚ stejně nevyhnete.

Ukončení provozu web-klienta

Podle již oficiálních informací nebude od 2.10. funkční web-klient celní správy pro zahajování i ukončování tranzitů a pro vývozy. Pokud webové klienty celní správy používáte, obraťte se na nás s poptávkou na rozšíření vaší licence Heliosu o příslušné moduly nebo pokud Helios ještě nepoužíváte, na zakoupení nové licence. Pokud již uvedené moduly ve svém Heliosu máte, ale pro přenos dat používáte právě webové klienty, budete si muset objednat službu VAN Operatora.

Načítání a exporty dat (aktualizováno 20.9.)

Pokud do Heliosu načítáte data deklarací z excelovské tabulky nebo ze souborů xml (včetně použití Importního rozhraní), nemusíte vstupní soubory měnit. Helios bude i nadále schopen načíst data ze současných struktur xml. Nové povinné kolonky doplníme i do starých formátů CZ515A apod. Jejich seznam najdete v Seznamu přidaných atributů. Pokud z Heliosu exportujete xml soubory pro další zpracování ve svých IT systémech, pak se připravte na změnu. Od 2.10. bude Helios exportovat (či posílat emailem) xml soubory v nových strukturách, tedy přesně tak, jak je obdrží od celní správy.

EORI dopravce (aktualizováno 26.9.)

Podle dnešního oficiálního sdělení celní správy nebude uvádění dopravce do deklarací nutné, zůstane pouze dobrovolné.

Návod

Připravili jsme pro vás i Přechodový manuál, tedy seznam důležitých změn i s fotkami nových obrazovek Heliosu.

Důležitá zjištění a rady z prvních dnů provozu

Pravidelně aktualizujte číselníky, do konce října klidně každý den. Velmi často se teď mění. Aktualizaci číselníků provedete v Celní sazebník / Akce / Stažení z internetu GŘC.

Opakovaně zdůrazňujeme, že pokud nemáte nově vydané (tedy po 2.10.2023) povolení k zjednodušenému postupu pro vývoz, nesmíte zatrhávat kolonku "Zjed.postup" na záložce 1-Hlavička vývozní deklarace.

Pokud jste dosud zastupovali při vývozu deklaranty v zastoupení nepřímém (kód 3), od 2.10.2023 uvádějte zástupce do kolonky Deklarant a kolonku pro zástupce nechte volnou.

Pokud v ECS vývoz má vývozce přidělené Ad-Hoc EORI, pak při vyplňování organizací na záložce 2 uveďte tohoto vývozce do kolonky Exportér a do kolonky Odesílatel nepište nic.

Celkový počet nákladových kusů ve vývozu ani v tranzitu se již celní správě neposílá a vyplnění příslušné kolonky tedy není povinné. Pokud ji vyplníte, slouží pouze pro kontrolu součtu nákladových kusů z položek. Pokud Helios ohlásí, že součet nesouhlasí, není to důvod k odmítnutí deklarace.

Celní software s.r.o.
Tyršova 2071
256 01 Benešov

telefon: 602 851 072
telefon: 607 244 534

e-mail: kobler@kobler.cz