Naše reference

Výměna šifrovacího certifikátu celní správy

Dne 30.11.2023 v 10:00 končí možnost použití šifrovacího certifikátu celní správy SN=2F1657. Od 22.11.2023 od 8:00 je možné použít nový šifrovací certifikát SN=312D7A. Instalaci nového certifikátu do počítače a nastavení v Helios CLA proveďte co nejdříve, nejpozději ve čtvrtek 30.11.2023 ráno.

Instalaci a nastavení dle postupu uvedeného níže lze provést i později, od 30.11.2023 10:00 ale celnice nepřijme zprávu šifrovanou starým certifikátem.

1. Krok - Instalace šifrovacího certifikátu "ECR brána"

Na všech PC, ze kterých posíláte ICS, ECS nebo NCTS, nainstalujte certifikát celní správy do stejného úložiště. Pro instalaci stačí otevřít GRC.cer. V průběhu instalace certifikátu budete dotázáni na úložiště, do kterého chcete certifikát instalovat. Doporučujeme ručně vybrat úložiště Zprostředkující certifikační autority (v anglické verzi OS je to Intermediate CA). Je nutné, aby typ úložiště byl stejný na všech PC v rámci jedné databáze Heliosu.

Upozornění - Instalaci šifrovacího certifikátu do PC proveďte pod uživatelským jménem (loginem) příslušného uživatele - deklaranta. To platí i v případě terminálových serverů.

2. Krok - Změna nastavení zpráv v programu Helios CLA

Programu Helios CLA musíte sdělit, že má šifrovat novým certifikátem. To lze provést v přehledu Celní případy - příslušenství / Definice zpráv. V pravé části obrazovky se vám zobrazí přehled definic všech zpráv, které je možné ze systému Helios CLA odeslat. Klikněte tam pravým tlačítkem myši a vyberte Hromadná změna certifikátů.

V nově otevřeném okně Hromadné změny certifikátu nechte zaškrtnuto "Šifrovací", v části "Původní šifrovací certifikát" vyberte pomocí tlačítka se třemi tečkami původní šifrovací certifikát SN=2F1657 ECR brána. V části "Nový šifrovací certifikát" vyberte nově nainstalovaný šifrovací certifikát SN=312D7A ECR brána. Po výběru nového certifikátu změnu potvrďte tlačítkem OK ve spodní části okna.

Hromadnou změnou certifikátu dojde ke změně certifikátu ve všech definicích zpráv všech uživatelů. Nemusíte ji proto spouštět u každého uživatele Heliosu zvlášť. Změna tohoto certifikátu se celnímu úřadu nehlásí.

Celní software s.r.o.
Tyršova 2071
256 01 Benešov

telefon: 602 851 072
telefon: 607 244 534

e-mail: kobler@kobler.cz